W PAŃSTWOWYM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W WARSZAWIE

W Państwowym Muzeum Etnograficznym  (PME) w Warszawie podczas kwerendy 31.03.2017 r. udało  się sfotografować wszystkie 19 muzealia etnograficzne pochodzące z Nowicy a znajdujące się w zasobie placówki.
Z tego miejsca raz jeszcze serdecznie dziękujemy panu Aleksandrowi Bratkowi Rybotyckiemu  z  Działu Etnografii Polski i Europy PME za okazaną pomoc zarówno podczas kwerendy, wykonywania fotografii jak i procedury uzyskiwania bezpłatnej licencji na ich wykorzystanie.  Z sfotografowanymi obiektami można zapoznać się na niniejszej stronie internetowej POD LINKIEM.

Z kolei pod tytułem „Etnograficzna zagadka – „Łyżkarska” wieś Nowica 1968 vs. 2018.” ukazał się blogowy wpis Małgorzaty Jaszczołt z PME opowiadający o procesie identyfikacji łyżkarza ze starej fotografii, którą odnaleziono w archiwum PM i o projekcji archiwalnego filmu z 1968 r. dokumentującego pracę ówczesnego łyżkarza, który pokazano publicznie w Nowicy podczas wydarzenia pod tytułem “Pod Jednym Dachem” organizowanego przez Fundację “Memo”.

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą historią Link do artykułu

a także archiwalnym filmem: Link do filmu „Wyrób łyżek i wrzcion” 1968